Emmy Predictions: Supporting Actor (Comedy) – Will Stephen Root be Invited Back to the Emmys for ‘Barry?’

Variety Awards Circuit section is the home for all awards news and related content throughout the year, featuring the following: the official predictions for the upcoming Oscars, Emmys, Grammys and Tony Awards ceremonies, curated by Variety senior awards editor Clayton Davis. The prediction pages reflect the current standings in the race and do not reflect personal preferences for any individual contender. As other formal (and informal) polls suggest, competitions are fluid and subject to change based on buzz and events. Predictions are updated every Thursday.

Visit the prediction pages for the respective ceremonies via the links below:

OSCARS | EMMYS | GRAMMYS | TONYS

UPDATED: June 8, 2023

2023 Emmy Predictions:
Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Weekly Commentary: A competitive race for the Primetime Emmy Award for outstanding supporting actor in a comedy series is brimming with multiple possibilities from varying programs.

“Barry” has three actors in the conversation — Emmy winner Henry Winkler and Emmy nominees Anthony Carrigan and Stephen Root. Root was snubbed last time around, but he had an interesting arc this final season that could bring him back to the ceremony.

Read: 

Emmy Nominations voting runs from June 15-26. The Primetime Emmy nominations will be announced on July 12. Check back every Thursday for the latest updates. All information is preliminary and is subject to change.


And the Predicted Nominees Are:


  1. Harrison Ford — “Shrinking” (Apple TV+)
  2. Brett Goldstein — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  3. Henry Winkler — “Barry” (HBO)
  4. Tyler James Williams — “Abbott Elementary” (ABC)
  5. Anthony Carrigan — “Barry” (HBO)
  6. Tony Shalhoub — “The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
  7. Stephen Root — “Barry” (HBO)
  8. Ebon Moss-Bachrach — “The Bear” (FX)

Next in Line


  1. Bowen Yang — “Saturday Night Live” (NBC)
  2. Kenan Thompson — “Saturday Night Live” (NBC)

Other Top-Tier Possibilities


  1. Chris Perfetti — “Abbott Elementary” (ABC)
  2. Phil Dunster — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  3. Toheeb Jimoh — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  4. Nick Mohammed — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  5. Brian Tyree Henry — “Atlanta” (FX)
  6. James Marsden — “Jury Duty” (Freevee)
  7. Leslie Jordan — “Call Me Kat” (Fox)
  8. Mel Brooks — “History of the World Part II” (Hulu)
  9. Luke Tennie — “Shrinking” (Apple TV+)
  10. Harvey Guillén — “What We Do in the Shadows” (FX)

All Eligible Titles (Alphabetized by Network)**


  • William Stanford Davis — “Abbott Elementary” (ABC)
  • Chris Perfetti — “Abbott Elementary” (ABC)
  • Tyler James Williams — “Abbott Elementary” (ABC)
  • Troy Gentile — “The Goldbergs” (ABC)
  • Sean Giambrone — “The Goldbergs” (ABC)
  • Jimmy Tatro — “Home Economics” (ABC)
  • Dulé Hill — “The Wonder Years” (ABC)
  • Diedrich Bader — “Lucky Hank” (AMC)
  • Cedric Yarbrough — “Lucky Hank” (AMC)
  • Damon Gupton — “The Big Door Prize” (Apple TV+)
  • Joel Kim Booster — “Loot” (Apple TV+)
  • David Hornsby — “Mythic Quest” (Apple TV+)
  • Rory Scovel — “Physical” (Apple TV+)
  • Paul Sparks — “Physical” (Apple TV+)
  • Fred Armisen — “Schmigadoon!” (Apple TV+)
  • Tituss Burgess — “Schmigadoon!” (Apple TV+)
  • Jaime Camil — “Schmigadoon!” (Apple TV+)
  • Martin Short — “Schmigadoon!” (Apple TV+)
  • Aaron Tveit — “Schmigadoon!” (Apple TV+)
  • Harrison Ford — “Shrinking” (Apple TV+)
  • Luke Tennie — “Shrinking” (Apple TV+)
  • Michael Urie — “Shrinking” (Apple TV+)
  • Kola Bokinni — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Phil Dunster — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Cristo Fernández — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Brett Goldstein — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Anthony Head — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Brendan Hunt — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Toheeb Jimoh — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • James Lance — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Nick Mohammed — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Jeremy Swift — “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Matt Jones — “Bob Hearts Abishola” (CBS)
  • Brandon Scott Jones — “Ghosts” (CBS)
  • Ke Huy Quan — “American Born Chinese” (Disney+)
  • Leslie Jordan — “Call Me Kat” (Fox)
  • James Marsden — “Jury Duty” (Freevee)
  • Brian Tyree Henry — “Atlanta” (FX)
  • Lakeith Stanfield — “Atlanta” (FX)
  • Lionel Boyce — “The Bear” (FX)
  • Ebon Moss-Bachrach — “The Bear” (FX)
  • Gata — “Dave” (FX)
  • Paul Reiser — “Reboot” (FX)
  • Lane Factor — “Reservation Dogs” (FX)
  • Zahn McClarnon — “Reservation Dogs” (FX)
  • Harvey Guillén — “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Mark Proksch — “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Anthony Carrigan — “Barry” (HBO)
  • Stephen Root — “Barry” (HBO)
  • Henry Winkler — “Barry” (HBO)
  • Fran Kranz — “Julia” (HBO)
  • David Hyde Pierce — “Julia” (HBO)
  • Ken Marino — “The Other Two” (HBO)
  • Case Walker — “The Other Two” (HBO)
  • Tony Cavalero — “The Righteous Gemstones” (HBO)
  • Adam DeVine — “The Righteous Gemstones” (HBO)
  • Walter Goggins — “The Righteous Gemstones” (HBO)
  • John Goodman — “The Righteous Gemstones” (HBO)
  • Jeff Hiller — “Somebody Somewhere” (HBO)
  • Sacha Dhawan — “The Great” (Hulu)
  • Bayo Gbadamosi — “The Great” (Hulu)
  • Douglas Hodge — “The Great” (Hulu)
  • Gwilym Lee — “The Great” (Hulu)
  • Ike Barinholtz — “History of the World Part II” (Hulu)
  • Mel Brooks — “History of the World Part II” (Hulu)
  • Nick Kroll — “History of the World Part II” (Hulu)
  • Christopher Lowell — “How I Met Your Father” (Hulu)
  • James Martinez — “Love, Victor” (Hulu)
  • Mohammed Amer — “Ramy” (Hulu)
  • Jon Barinholtz — “American Auto” (NBC)
  • Carl Tart — “Grand Crew” (NBC)
  • Michael Che — “Saturday Night Live” (NBC)
  • Mikey Day— “Saturday Night Live” (NBC)
  • Andrew Dismukes — “Saturday Night Live” (NBC)
  • Marcello Hernandez — “Saturday Night Live” (NBC)
  • James Austin Johnson — “Saturday Night Live” (NBC)
  • Colin Jost — “Saturday Night Live” (NBC)
  • Michael Longfellow — “Saturday Night Live” (NBC)
  • Kenan Thompson — “Saturday Night Live” (NBC)
  • Devon Walker — “Saturday Night Live” (NBC)
  • Bowen Yang — “Saturday Night Live” (NBC)
  • Dawnn Lewis — “Young Rock” (NBC)
  • James Marsden — “Dead to Me” (Netflix)
  • Samuel Arnold — “Emily in Paris” (Netflix)
  • Omar Elba — “Mo” (Netflix)
  • Jamie McShane — “Wednesday” (Netflix)
  • Vaughn Hebron — “The Game” (Paramount+)
  • Toby Sandeman — “The Game” (Paramount+)
  • Max Casella — “Tulsa King” (Paramount+)
  • Richie Coster — “Tulsa King” (Paramount+)
  • Garrett Hedlund — “Tulsa King” (Paramount+)
  • Domenick Lombardozzi — “Tulsa King” (Paramount+)
  • Vincent Piazza — “Tulsa King” (Paramount+)
  • Alan C. Peterson — “Tulsa King” (Paramount+)
  • Martin Starr — “Tulsa King” (Paramount+)
  • Jay Will — “Tulsa King” (Paramount+)
  • Joe Pesci — “Bupkis” (Peacock)
  • Benjamin Bratt — “Poker Face” (Peacock)
  • Luke Kirby — “The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
  • Kevin Pollak — “The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
  • Tony Shalhoub — “The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
  • Michael Zegen — “The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
  • Christopher Walken — “The Outlaws” (Prime Video)
  • Benjamin Earl Turner — “Blindspotting” (Starz)
  • Ryan Hansen — “Party Down” (Starz)
  • Ken Marino — “Party Down” (Starz)
  • Martin Starr — “Party Down” (Starz)
  • Tyrel Jackson Williams — “Party Down” (Starz)

** This list or category submission is not yet complete or confirmed and is subject to change.

2022 category winner: Brett Goldstein, “Ted Lasso” (Apple TV+) — Season 2

Emmy Awards Predictions Categories

DRAMA SERIES | COMEDY SERIES | LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES | TV MOVIE | LEAD ACTOR (DRAMA) | LEAD ACTOR (COMEDY) | LEAD ACTOR (LIMITED/TV MOVIE) | LEAD ACTRESS (DRAMA) | LEAD ACTRESS (COMEDY) | LEAD ACTRESS (LIMITED/TV MOVIE) | SUPPORTING ACTOR (DRAMA) | SUPPORTING ACTOR (COMEDY) | SUPPORTING ACTOR (LIMITED/TV MOVIE) | SUPPORTING ACTRESS (DRAMA) | SUPPORTING ACTRESS (COMEDY) | SUPPORTING ACTRESS (LIMITED/TV MOVIE) | TALK SERIES | SCRIPTED VARIETY | GAME SHOW | DIRECTING (DRAMA, COMEDY, LIMITED/TV MOVIE) | WRITING (DRAMA, COMEDY, LIMITED/TV MOVIE) | REALITY (COMPETITION, STRUCTURED, UNSTRUCTURED, HOST)

Creative Arts and Other Emmy Categories

GUEST ACTOR (DRAMA) | GUEST ACTRESS (DRAMA) | GUEST ACTOR (COMEDY) | GUEST ACTRESS (COMEDY) | VOICE-OVER | SHORT FORM | DOCUMENTARY | MUSIC | ANIMATED | OTHER CATEGORIES

About the Primetime Emmy Awards

The Primetime Emmy Awards, better known as the Emmys, are given out by the Academy of Television Arts & Sciences (ATAS). Since 1949, the awards have recognized excellence in American primetime television programming. They are divided into three classes – Primetime Emmy Awards, the Primetime Creative Arts Emmy Awards (honors artisan achievements), and the Primetime Engineering Emmy Awards (recognizes significant engineering and technological contributions). The typical eligibility period is between June 1 and May 31 of any given year. The Television Academy comprises over 25,000 members, representing 30 professional peer groups, including performers, directors, producers, art directors, artisans, and executives.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *